OFFICERS



NATIONAL OFFICERS

Curt Watts

National Council Member - Army - Post 2027

DEPARTMENT OFFICERS

Jeremy Owen

Commander - Army - Post 8798

Erica Traxler

Senior Vice Commander - Army - Post 5263

Mike Irons

Junior Vice Commander - Army - Post 2270

Curt Watts

Quartermaster - Army - Post 2027

Andrea Melcher

Adjutant - Army - Post 9126

Michael Merit

State Assistant Adjutant - Marines - Post 577

Gary Walker

State Chaplain

David Price

Chief of Staff - Post 4578

James Dockemeyer

Judge Advocate - Air Force - Post 1317

Jeff Harris

Surgeon

Coral Porch

State Inspector

Jim Bassett

Past State Commander 21-22 - Air Force - Post 8706

James Dockemeyer

State Service Officer - Air Force - Post 1317

Bill Hinds

Assistant State Service Officer - Post 8706

DISTRICT OFFICERS

Danny Medley

District #1 Commander

Julia Cherry

District #9 Jr. Vice Commander - Post 4578

Curtis Boone

District #4 Service Officer - Post 3916

Robert Lint

District #1 Sr. Vice Commander - Post 8380

Chris Curry

District #1 Jr. Vice Commander - Post 8380

Ricky Van Syckle

District #1 Quartermaster - Post 10829

Danny Medley

District #1 Service Officer - Army - Post 2592

Dannie Bates

District # 3 Commander - Army - Post 8384

Curtis Guidry

District #3 Jr. Vice Commander - Post 4518

Barry Vanlenten

District #3 Sr. Vice Commander - Post 4518

Jason Tucker

District #3 Quartermaster - Post 8403

Jimmy Mcgrath

District #3 Service Officer - Post 4518

James Patterson

District # 4 Commander - Navy - Post 3916

Charles Spears

District #4 Jr. Vice Commander - Post 1198

Arthur Papin

District #4 Quartermaster - Post 3916

Dan Fuller

District # 5 Commander - Army - Post 577

Bryan Stumpf

District #5 Sr. Vice Commander - Post 7977

Pat Eagan

District #5 Jr. Vice Commander

Douglas Andrus

District #5 Quartermaster - Post 3689

Douglas Bagby

District #5 Service Officer - Post 3689

Aaron Smith

District # 7 Commander - Post 1098

Otis Seamon

District #7 Sr. Vice Commander - Post 539

Elizabeth Carter

District #7 Jr. Vice Commander - Post 8798

Billie Wayt

District #7 Quartermaster - Post 8798

Robert Smoak

District #7 Service Officer - Post 8798

Richard Cook

District # 8 Commander - Army - Post 1320

Jeffrey Eskildsen

District #8 Sr. Vice Commander - Post 1843

William Jones

District #8 Jr. Vice Commander - Post 2027

Jay Bjorgo

District #8 Quartermaster - Post 1843

Jeffrey Eskildsen

District #8 Service Officer - Post 1843

Deric Duncan

District # 9 Commander

Kenneth Novotny

District #9 Sr. Vice Commander - Post 9265

Ricky Musgrove

District #9 Quartermaster - Post 9265

Dennis Bryant

District #9 Service Officer - Post 9265

Brandy Shafer

District # 10 Commander

Patrick Kock

District #10 Sr. Vice Commander - Post 1317

Larry Mullins

District #10 Jr. Vice Commander - Post 3608

James Dockemeyer

District #10 Quartermaster - Post 1317

James Dockemeyer

District #10 Service Officer - Post 1317

Heidi Teeter

District # 13 Commander - Army - Post 4465

Larry Jordan

District #13 Jr. Vice Commander - Post 4465

Shannon Greear

District #13 Sr. Vice Commander

Mike Castillo

District #13 Quartermaster - Post 6141

Sean Howenstine

District #13 Service Officer - Post 4465

Mike Anderson

District # 14 Jr Vice Commander - Post 11201

Tahia Gonzalez

District #14 Sr. Vice Commander - Post 1192

Jason Burns

District #14 Commander - Post 1192

Coral Porch

District #14 Quartermaster - Post 5263

Thomas Howell

District #14 Service Officer - Post 1192

Larry Hurd

District # 15 Commander

Rick Willey

District #15 Sr. Vice Commander

Darryl Mabry

District #15 Jr. Vice Commander - Post 1193

Dustin Warner

District #15 Quartermaster - Post 1335

Joshua Willburg

District #15 Service Officer - Post 4876

POST OFFICERS

AUXILIARY OFFICERS

Marsha Jan Conley

President

Teresa Stevenson

Senior Vice President

Deborah Miner-Gonzalez

Secretary/Treasurer

Rebecca Merit

Junior Vice President

Melissa Schwartz

Chaplain

Frank Matek

Guard

LaQuetta McCartor

Chief of Staff

Tina Bates

Patriotic Instructor

Guila Sheilds

Color Bearer 1

Diana Story

Color Bearer 2

Evelyn Mynhier

Color Bearer 3

Beverly Barnett

Color Bearer 4

Gloria Howard

Banner Bearer

LaDonna Hale

Flag Bearer

Juanita Bohlman

Musician

Steven Hodge

Soloist

Joyce Caldwell

Historian

DEPT. MILITARY ORDER OF THE COOTIES

Ron Albert

Grand Commander - Army

Tony McGrew

Grand Sr Vice Commander - Air Force - Post 8706

Mike Merit

Adjutant/Quartermaster - Marines - Post 577

VFW RIDERS GROUP

Billy Stone

State Riders Group President - Army - Post 4574

JOIN THE VFW

Join us as brothers and sisters of America to preserve the rights of veterans and support each other as only those who share in the camaraderie forged by conflict can.